02 09 2008

RASTA SAÇ MODELİ HAKKINDARasta Sac Modeli Nasıl Yapılır.

Rasta genelde zencilerin saçlarını tutamlara ayırarak sık sık örmekle uygulanan bir saç örgüsü modelidir. Rasta yapılırken nelere dikkat etmeli bal mumu nasıl yumuşatılmalı. Rastaya başlarken saçlar istenen kalınlıkta ayrılır. İnce rasta yaparken 2 cm ebadında, kalın rasta yaparken 4 cm ebadında ayırmak gerekir. Daha kalın ayrılan saçlar rasta da pek sağlıklı olmamaktadır. Ayrılan saç tutamı önce hafifçe krepelenip ikiye ayrılır. İkiye ayrılan saça dipten düğüm atılarak saçın açılmasına izin vermeden dipten sıkı bir şekilde krepelenmeye başlanmalıdır. Krepe demir (örnekteki resim gibi) ince dişli tarakla atılırsa daha iyi olur. Yoksa normal ince sık dişli tarakta olabilir. İyice krepeyle tiftiklenen saç reçinesi bol sertleştirici ile elde yuvarlanarak terbiye edilir.Aktardan alıp ısıtıp Hint yağıyla yumuşattığımız balmumunu donma derecesine gelmeden saçların üzerine oklavayı avucumuzda nasıl yuvarlıyorsak saçlarda yuvarlayarak sürülür yuvarlama işlemi çok sert dikkatli yapılmalıdır saçlar rastalandıktan sonra hepsi bağlanıp birkaç gün beklemeye alınır rasta yaptıran kişi devamlı olarak rastası oturana kadar saçlarını ovalatmalıdır.

* *FARKLI BAKIŞ**

 Reggae akımının vaz geçilmez imaji, afrika kökenli ,doğal ve yapay olmak üzere iki şekilde yapılan saç türüdür. Diğer yöntem ise balmumu kullanılarak yapılır. Saçlar önce tarakla kırışır sonra tığ yardımıyla birbirine geçirildikten sonra balmumu sürülerek isteğe göre ısıtılır ve avuç içinde yuvarlanır. Zaman içinde balmumları dökülür ve rastaya kısa yoldan ulaşmış olursunuz. Sonuç olarak her iki yöntemdede saçlar ancak kazınarak açılırlar!!! Sadece tığla yapılanı en temizidir, saçlar palmiye gibi pek bir hoş durur. Balmumuyla yapıldığında kafanızdan solucanlar sarktığı hissi verir tek kişi yaptığında, saçlar birde uzunsa bir tam günden fazlasını alır ve bayağı acı verir. **-RASTA YAPIM AŞAMASI VE SIKCA SORULAN SORULARA DREAD LOCK UN YANITLARI* *-

Rasta yani namı diğer DREAD LOCK bir çok uygulama şekli ile yapılmaktadır. Fakat bunların arasında en sağlıklı ve güzel duranı DOĞAL rastadır.- Doğal rasta balmumu kullanılmadan saçların birbirine geçirilmesi ile meydana gelir . Bu karıştırma yani saçların bir birine geçirilme işlemi önce tiftik yapılan saçın sonradan tığ ve çok önemli olan elbecerisi ile bukleler halinde orantılı olarak dread haline, yani rasta şekline geçirilmesi ile meydana gelmektedir. Bu şekilde yapılan rasta cok emek ve özveri isteyen bir iştir bunun için RASTA fiyatları ÇAKMA rastalara nazaran biraz fazladır. :) Ama sonuç olarak ta bir kere yapılacak bir iş olduğu için sağlam, güzel görünümlü ve sağlıklıdır. Bu şekilde yapılan saçlar hava aldığı için koku yapmaz ve bu yüzden gayet sağlıklıdır. Kolayca yıkanabilir ve pis bir görüntü sergilemezler. RASTA hakkında bir çok insan yanlış bilgilendirilmektedir ve bir çok insan da yanlış uygulamalar yaptırarak saçlarını kaybetmektedir ya da sonuçtan memnun kalmamaktadır. Bunun için gerçekten bu işi bilen kişilerce yaptırılması çok önemlidir. Onun için bu işin maliyet kısmından çok sonuç kısmına odaklanmanız hem saçınız hem sağlığınız ve maddiyat olarak ta kazançlı çıkmanıza neden olacaktır. Çünkü yanlış yapılmış bir rastada paranızı, saçını ve en önemli şey huzurunuzu kaybedersiniz :) RASTA YAPTIRANLARIN SORULARI VE YANITLARI* *

  Rasta yapan insanlar az bulunuyor ve iyi yapan ise çok nadir bulunuyor, bunun nedenleri? CEVAP: Bu işi gerçekten her şeyi ile bilen kişilerin azlığı ve bu işe gereken önemi göstermemeleri bunun sebeplerindendir. Ankara-İzmir-Antayla gibi yerlerde bu işi bilen insan olmamakla İstanbul'da bile hakkı ile yapan kişiler oldukça nadirdir. Onun için çok iyi araştırmalı ve öyle karar verilmelidir.

***Rasta yaptırırsam saçlarım pis kokarmı ve pis bir görüntü olurmu ?
CEVAP:Bu soruya 2 cevabım var: Birincisi HAYIR Saçların kokmaz ve pis bir görüntüsü olmaz benim yaptığım rastalar dogal oldugu için koku ve görüntü konusunda sorun olmaz ama balmumu kullanılır ya da herhangi bir başka madde ile o zaman koku ve pis görüntü kaçınılmazdır.

***Rasta saçımı yıpratırmı ?
 CEVAP: Evet rasta yapımı saçı yıpratır. Fön çektirmek de saçı yıpratır ve bunun gibi şeyler yani saça yapılan her uygulama saçı yıpratır. Rasta da bunlardan biri :)

***Rastaların ömrü ne kadardır ?
CEVAP: Benim yaptıgım rastalar bir ömür boyu senle yaşabilir tabi düzenli bakım ve kullanıcıya bağlı olarak :)

***Rastadan usanınca nasıl kurtulurum ?
CEVAP: Böyle bir istekle kimse gelmedi bana ama kurtulma yolu şu: Kel kalmadan kurtulabilirsin, saçlarını belli bir süre uzatıp dipten gelen saçlara bakım yaptırmazsın ve sağlıklı saçların çıktığı zaman oradan kesitirip eski saçlarına kavuşabilirsin :)

***Rasta yaptırmam için saçımı ne kadar uzatmalıyım?
CEVAP: Rasta yaptırman için sacının 10cm'ye gelmesi yeterli her saç boyuna rasta yapabilecek bilgi ve beceriye sahib kişiler vardır. :)

 ***Boyalı saça rasta yapılır mı?
CEVAP: Evet boyalı saça rasta yapılır ve hatta boyasız saçlara göre daha da güzeel oluyor :) ve rasta yaptırdıktan sonrada saçınızı boyatabilirsiniz.

 ***Peki ya hersey güzel bunun bize maliyeti nedir :) ?
CEVAP: Rasta yapımı özen gösterdiğim bir iş olduğu için bu konuda çok titizim aldığınız sonuçta o kadar güzeldir. Bunun için çakma rasta yapanlara nazaran fiyatlar degişiklik gösteriyor RASTA açılış fiyatı 300YTL den baslamaktadır.

* * saç uzunluğu ve modele göre degişmektedir.


11893
0
0
Yorum Yaz